Farelerde Yaşamı Uzatan İlaç Umut Oldu

Obez farelerin ortalama yaşam sürelerinin yüzde 44 uzayabileceğini bulan araştırmacılar, insanların yaşlanmasının nasıl yavaşlatılabileceği konusunda umutları yükselttiler.

Harvard üniversitesi’nde biyolojist David Sinclair tarafından geliştirilen SRT-1720 adında bir ilaç kullanılarak, ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nde yaşlılık hastalıkları uzmanı Rafael de Cabo önderliğinde yapılan bir araştırmada, bu yeni ilacın, farelerin karaciğerindeki yağlanma miktarını düşürerek ve insüline karşı duyarlılığı yükselterek obeziteden kaynaklanan hastalıklardan koruduğu bulundu.

BBC’nin yansıttığı araştırmada, ilacı alan farelerin almayanlara göre ortalama yüzde 44 daha uzun yaşadığına dikkat çekilerek, insanlar için SRT-1720 ile yakından bağlantılı ilaçların klinik deneme aşamasında olduğu ifade edildi.

Öte yandan, ilacı geliştiren Doktor Sinclair, “İlaçlar hastalıkları geçici olarak uzaklaştırmak için bir önleyici olarak kullanılabilirler. Ancak, ilaçların vücudunuza kötü davranmak için bir gerekçe olacağını düşünmüyorum” dedi.

One thought on “Farelerde Yaşamı Uzatan İlaç Umut Oldu

  1. Merhabalarbenim de yorgunluk plorbemim var. daha f6nce doktora gitmiştim muayene ie7in. Kan değerlerimin dfcşfck olduğundan kaynaklanabileceğini sf6yledi. peki yorgunluk gidermek ie7in ne tfcr egzersizleri veya gıdaları f6ngf6rfcrsfcnfcz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir