Evde Bakım Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar Nedir?

Kimlerin evde bakım maaşı en çok merak edilen konulardan biridir. Aşağıdaki makalede şu bilgiler verilecektir.

1- Kimler evde bakım maaşı alır?

2- Evde bakım maaşı almak için gereken şartlar nedir?

3- Evde bakım maaşı almak için nereye muracaat etmek gerekir.

Bakım Maaşı Almak İçin Engelli Kişide Aranan Şartlar

1- Kişinin sağlık raporunun en az %50 olması ve raporda ağır özürlüdür (bakıma muhtaç ) ibaresinin olması gerekmekte.
2- Özürlü kişi öz bakım ihtiyacı diye adlandırılan ihtiyaçlarının bir başına (başkasının yardımı olmadan) yapamaması gerekmekte. Nedir bu öz bakım? Özürlü kişi tuvalet, banyo, yemek yeme, elbiselerini giyinme gibi durumlarda başkasından yardım almadan hayatını idame ettiremiyorsa bakım hizmeti gereği bu kişiye bakıma muhtaç denir ve engel şartları bakım parası almak için uygundur.

Bakım Parası Almak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Kurum SHÇ ( Sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumu) bakım parası için başvuruda bulunduğunuzda size bir kâğıda yazılı şekilde istenen belgeleri yazacaktır. Ancak biz ön bilgi olması açısından bu belgeleri yazalım.

 • 1- Müracaatçının dilekçesi
 • 2- T.C. Kimlik Numarası beyanı (Özürlü ve bakıcının kimlik fotokopisi)
 • 3- Özürlünün Sağlık Kurulu Raporu
 • 4- Talep Formu
 • 5- Hane halkı kimlik bildirim formu (Μuhtarlıktan, 5)
 • 6- Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • 7- Gelir Durumuna ilişkin beyan belgesi
 • 8- Özürlünün varsa öğrenim durumunu gösterir belge
 • 9- Anne-babasının boşanma durumunda varsa boşanma kararı
 • 10- Özürlünün vasisi varsa, vasilik atanmasına ilişkin mahkeme kararı
 • 11- Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı;
 • 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.

NOT: Terk edilmiş ve kimsesiz bakıma muhtaç özürlülerin gerekli belgeleri tamamlayamaması durumunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünce belgelerin tamamlanması için yardım sağlanır.
Hizmetin sonuçlandırılması başvuru yoğunluğu dolayısı ile her ilde farklı sürelerde olmaktadır.
Bu nedenle, lütfen başvuru esnasında Evde Bakım Hizmeti için Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Standardı gereği olarak başvurunuzun hangi sürede sonuçlandırılacağını öğrenin.
Öğrenin ki, bu sürelerde süreç sonuçlanmamışsa önce il sosyal hizmetler müdürlüğüne sonra da Valiliğe gidip Hizmet Standardına uyulmadığı gerekçesiyle şikâyette bulunabilesiniz.

Bakım Maaşı Almak İçin Nereye Müracaat Etmeliyiz?

Bakım ücreti için ilgili kurum olan sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna müracaat etmek gerekir. Not: bağlı bulunduğunuz ildeki SHÇ il müdürlüğüne müracaat edeceksiniz.

Kimler Bakıcı Olabilir?

Bakıcı olarak gösterilen kişi, bakıma muhtaç kişiyle akraba olmak ve aynı evde yaşamak zorundadır. Ayrı evde yaşayan bakıcı, bakıma muhtaç kişinin bakımını aksatacağı gerekçesiyle kabul edilmez. İlgili kanun akrabaların kimler olacağını şu şekilde ifade etmiştir.
Akraba; Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Kimler Kişi Başı Gelire Dahil Edilir

Özetle aynı evde yaşayan herkes. Başka bir ifadeyle bakmakla yükümlü olan bireyler evde bakım maaşında kişi başı gelire dahil edilir. Konuya ilişkin yönetmelik bakmakla yükümlü olduğu kişiler şu şekilde ifade etmiştir.
Bakmakla yükümlü olunan bireyler tanımı iki bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüm; “üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;

Başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı”;

(Uygulamada müracaatların değerlendirilmesi sürecinde önce birinci bölüm çerçevesinde işlem yapılacaktır. Birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumlu sonuca varılmış ise ikinci bölüme girilmeyecektir. Ancak birinci bölüm çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde olumsuz sonuca varılmış ise müracaat ikinci bölüm çerçevesinde değerlendirilebilecek ve bu değerlendirme neticesine göre işlem yürütülebilecektir.)

İkinci bölüm; “kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunamayan özürlü ile aynı evde yaşayan ve bakım hizmeti vermeyi yazılı olarak taahhüt eden akraba, vasi ve bunlarla birlikte aynı evde yaşayan kişiler;

(İkinci bölümde yer alan “kanunen bakmakla yükümlü” ifadesi; eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasını kapsamaktadır.

Bu durumda evli olan veya 18 yaşından küçük olup anne ve/veya babası bulunan özürlü ikinci bölüm kapsamında değerlendirilemeyecektir. Ancak buradaki eş ile 18 yaşından küçük özürlünün anne ve/veya babasının özürlüye bakamayacak durumda olup özürlüye bakmak istememesi halinde bu kişiler de kanunen bakmakla yükümlü kişiler dışında değerlendirilecektir.)

Bakım Ücreti Kaç Ayda Bağlanır?

Bakım parası bağlama süreci ilden ile değişse de (illerdeki shç’lerin yoğunluğuna göre) ortalama 1 ila 3 ay arası maaş bağlanmaktadır.

Bakım Ücreti Kişi Başı Gelir Ne kadardır?

Kişi başına düşen gelir net asgari ücrete göre belirlenir, buna göre 2015 yılı için bakım parasında kişi başı aylık gelir şu şekildedir.
2015 yılı ilk altı ayı için kişi başına düşen aylık: 572,64 TL
2015 yılı ikinci altı ayı için: 606, 95 TL kişi başına düşen aylık olmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Kaç TL dir?

Önceden bakım maaşı asgari ücret oranında verilirdi. Ancak son değişiklikle bakım ücretleri, memur zamlarına endekslendi dolayısıyla hesaplama yaparken memur maaş zammına göre hesaplama yapılıyor. Buna göre 2015 yılı için aylık ödenecek bakım maaşı 793 tl’dir.

Evde Bakım Maaşları Hangi Tarihlerde Yatar?

Evde bakım ücreti konusunda en fazla eleştirilen konulardan biride evde bakım aylığı için belli bir gün olmayıp bakım parası yatan iller her il hatta ilçe de ayrı ayrı tarihlerde yatmasıdır. Örneğin İstanbul için ocak ayı evde bakım maaşı ayın 14’ünde yatmışsa gelecek ay şubat ayında da aynı tarihte yatacağının garantisi yoktur. Ortalama bu süreler 5 ila 10 gün arası oynamaktadır. Sitemizde her ay evde bakım maaşı yatan iller liste halinde sıralanmaktadır. Sizde bu başlıkta sorgulama yapabilirsiniz. Örneğin :> 2015 Mart Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde Bakım Maaşı Alan Kişiler Sigortalı Olacak mı?

2-3 Yıl önce bakım ücreti alan kişilerin sosyal güvenlik sgk çatısı altına alınıp prim ödemelerinin devlet tarafından ödenerek emekli edilecekleri yönünde bir düzenleme yapılacağı söylense de halen bu konuyla ilgili ne bir haber verilmemiştir.

Kaynak: http://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-almak-icin-gereken-sartlar-ve-belgeler-26610/

2015 Ocak Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Yeni bir yıla girdik. 2015 yılının ilk evde bakım maaşı yani oçak ayı evde bakım maaşının en kısa sürede yatmasını temenni ederek hangi illerde bakım ücretinin yatıp yatmadığını, bulunduğunuz ildeki evde bakım maaşının ne zaman yatacağına dair bilgi almak istiyorsanız lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Engelliler.gen.tr Platformu forumlarındaki ilgili konuya göz atınız.

2015 Ocak Ayı Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Not: Bazı siteler daha ocak ayı bakım maaşı yatmadan yattığını yazıyor. Lütfen böyle asılsız haberlere itibar etmeyin. Bunlar milletin umutlarıyla oynayıp kendilerine çıkar sağlamayı amaçlayan zavallılardır.

2014 Nisan Evde Bakım Parası

Türkiye’nin 81 ilinde her ay değişik tarihlerde yatmakta olan “evde bakım ücretlerinin” bu ayki (2014 Nisan ayı) yatan illerin sıralı tam listesini aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz

http://engelliler.gen.tr/f8/2014-nisan-ayi-evde-bakim-maasi-yatan-iller-24431/

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR

Evde bakım maaşı evinde ağır özürlüsü bulunan ailelere her ay ödenen maaştır. 2014 yılı ilk altı ayı için ödenecek evde bakım maaşı miktarı 765 tl dir.

Tekerlekli Sandalye

Bedensel engeli ya da rahatsızlığı sebebiyle yürüme güçlüğü çeken insanlar, yaşamlarını kolaylaştırabilmek amacıyla tekerlekli sandalye kullanırlar. Sandalyenin iki çeşidi bulunmaktadır; akülü ve manuel.

tekerleki-sandalye
Tekerlekli sandalyeler, yaşam alanına ve faaliyetine göre çeşitli şekillerde dizayn edilmiştir. Spor yapanlar için, evde kullanım için, düz olmayan zeminler için gibi farklı durumlara göre değişen özellikler gösterebilmektedir.
Manuel tekerlekli sandalye
El ile tekerleğin çevrilmesiyle sandalye hareket ettirilir. Manuel tekerlekli sandalyenin ayakları ayarlanabilir, katlanabilir, kol kısımları çıkarılabilir. Yani kişinin ihtiyacına göre çeşitli kullanım alanları mevcuttur. Fiyat yönünden ise, akülü sandalyeye göre çok daha uygundur. Manuel tekerlekli sandalyenin kullanılan malzemesinin kalitesine göre değişen fiyatları vardır.

Akülü sandalye (daha fazla bilgi için

https://tekerleklisandalyedukkani.com/akulu-sandalye
Özellikle kol gücü gerektirmediği için daha fazla tercih edilen akülü sandalye, kol kasları zayıf olan ya da kollarını kullanmakta güçlük çeken hastalar tarafından tercih edilmektedir. Akülü sandalyede bulunan aküler değiştirilebilmektedir. Bu özelliği de onları tercih sebebi yapmaktadır. 8 saat süreyle kullanılabilen aküler, 10 saat gibi bir sürede de dolabilmektedir. Akünün dayanıklılığı hem ürünün kalitesine bağlıdır hem de kullanılan yerin engebesiyle doğru orantılıdır. Bir başka özelliği ise, kullanılmasa dahi haftada 1 defa mutlaka şarj edilmesi gerektiğidir.

Çocuk tekerlekli sandalyesi
En zor olanı çocuk tekerlekli sandalyesi seçimidir; çünkü çocukların kendilerini ifade etme biçimi yetersiz kalacağı için onlara uygun olan ürünleri seçmek, yetişkinlere kalmaktadır. Çocuğun adına karar verip ürün seçerken onların rahatlığı ve ürünün çocuğa uygun olup olmadığı ayrı bir önem taşımaktadır. Bu nedenle çocuk tekerlekli sandalyesi seçiminden önce ince eleyip sık dokumalıdır. Onların hem bedensel rahatlığını sağlamalı hem de psikolojik olarak kendisine yardımcı olacak benzeri ürünlere sıcak bakabilmesini sağlamalıdır.
Tekerlekli sandalye, sadece engelli insanlar tarafından değil, hasta olanlar, kırık-çıkığı olanlar da dâhil birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Yaşamı kolaylaştıran sandalye ve benzeri ürünler hakkında bilgi sahibi olarak en doğru ürünü seçebilirsiniz.

Tekerlekli, akülü yada çocuk tekerlekli sandalyeleri hakkında daha fazla bilgi ve satın almak için bu bağlantıya tıklayın https://tekerleklisandalyedukkani.com/