Akülü sandalyeler için derin döngülü aküler

Akülü sandalyeler için derin döngülü aküler

Ben kan hastası biriyim ve yıllardır da akülü sandalye kullanıyorum. Akülü sandalyemi ilk aldığım da bi 6 ay kadar kullandım ve sonra aniden akülü sandalyemin aküleri boşalıverdi. Bu işlerden anlayan sanayide çalışan bir arkadaşıma gösterdiğimde bana akülerin bittiğini söyledi. Bittiyse yapacak bir şey yok deyip hemen 12 volt 33 amper yeni bir çift akü daha aldım. Bu aldığım akülerde 8 ay sonra kullanılamaz hale geldi.

Yahu bu işin bir çıkar yolu yok mudur diye araştırma yaparken gördük ki ben hatayı baştan yapıp akü seçiminde yanlış akü tercihinde bulunuyormuşum. Meğerse akülü sandalyeler sürekli doldur boşalt edildiğinde akülü sandalyelerde deep cycle özellikli akü kullanılacakmış.

Not: jelakuler.net adresinden deep cycle özellikli akünün ne olduğunu detaylı anlatılmış. Ben teknik ayrıntılara girmeden kendi başımdan geçenleri anlatıyorum.

Yaptığımız araştırma sonucu deep cycle özelliğine sahip birkaç akü markası bulduk. Hepsiyle tek tek görüştüm. Açıkçası fiyat olarak benim şimdiye kadar satın aldığım ama verim alamadığım akülere göre 3-4 kat fazla fiyat istediler. Tabi can malın yongası demişler atalarımız. Fiyat bu denli yüksek olunca ben son kez daha şansımı denemek adına reklamlarda adını sıkça duyduğum ama deep cycle özelliği olmayan bir akü daha aldım. Bu aküde 1 yıl kadar anca gitti. Sonunda paraya kıyıp deep cycle özelliğine sahip Amerikan menşeli bir çift akü aldım. Şuan bu bahsine ettiğim aküyü alalı tam 4 yıl oldu ve sorun yaşamadan hala kullanmaktayım. Tekrar fiyata dönecek olursak evet ben bu 4 yıl kullandığım aküye 3-4 kat fazla fiyat ödedim ama şuan için aküler kendi kendini amorti etmiş durumda. Yani diğer sıradan akülerden alsaydım. En az 4 defa değiştirecektim. Hem aküyü sök tak derdinden kurtulmuş oldum hem de uzun yıllar kullandım. Ayrıca diğer akülere nazaran tek şarjda daha uzun yol gidiyorum.

 

Kıssadan Hisse

Burdan engelli kardeşlerime şunu demek istiyorum. Biliyorum engelliler olarak maddi sıkıntılar içindeyiz öyle yüksek fiyatlar verip akü alacak maddi durumunuz olmayabilir ama verdiğiniz parayı çöpe atmamak için ya paranızı biriktirerek yada birilerinden yardım alarak mutlaka akülü sandalyenize bahsettiğim özelliğe sahip akü alın.

 

Yorum yapın