E-İmza Yenilenme İşlemleri

E-imza yenilenme işlemleri açısından Kamu sm adresine giriş yapılması gereklidir. Bu sistem dâhilinde yenilenmesi mümkün olan elektronik imzaların kullanım süreleri de uzamaktadır. Yenileme yapacağınız zaman kullanacağınız adres https://portal.kamusm.gov.tr/bp/meb.go şeklinde bilinmektedir. Bu adrese giriş yapmanız sonrasında yenileme işlemi için başvuru portalına giriş yapılması gereklidir. İşleme yapacak kullanıcıların elektronik imza sertifikasının bilgisayara takılı olması ile bu işlemi yapabildiği bilinmektedir.  Çünkü bu sistemlerde verilen onay beraberinde yenilenme işlemleri tamamlanacak olduğundan akıllı kartın bilgisayarınıza takılı olması gereklidir. Genel bakımdan elektronik imza yenileme işlemlerinin çok kısa sürede tamamlanıp mümkün olmasıyla hali hazırdaki işlerinizin otomatik şekilde imzalanması ve sürdürülmesi de mümkün olmaktadır.

E-İmza Süre Dolumu

E-imza süre dolumu kapsamında mevcutta kullanılan elektronik imzanızın süresi dolmuş veya dolmak üzere ise https://e-imza.metu.edu.tr  adresine giriş yapmalı ve yenileme başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Her elektronik imza kullanıcısının bu sistem sayesinde süresi dolmuş imzasını yenileme veya aktif etme şeklinde düşünülen uygulamayı gerçekleştirmek için yine internet ortamında belirtilen mevcut sistemi kullanması gereklidir. Çünkü elektronik imzaların kullanımı da yine elektronik ortamlarda otomatik şekilde dokümanlara atılan imza şekliyle kullanılabilmektedir. Özellikle iş insanlarının kullanmakta olduğu e-imza sistemi kişiye özel ve özgün olup benzersiz ve taklit edilemez imza sistemi olarak kullanılmaktadır. Normal imzaların taklit edilmesi beraberinde oluşabilecek sorunlar göz önüne alınırsa ciddi şekilde sorunlar oluşabileceği bilinir. Bu yüzden mevcut riskleri almak yerine e-imza kullanmak ve süresi bitince yenileme yapmak daha mantıklıdır.

E-imza Başvuru İçin Gerekli Belgeler

E-imza başvuru için gerekli belgeler PTT güvencesiyle de tamamlanabildiği üzere oldukça hızlı ve güvenli şekilde ilerlemektedir. Gerekli olan belgeler açısından mevcut sıralama şu şekilde belirtilir.

  • Nüfus cüzdanı, ehliyet belgesi, pasaport gibi fotoğrafınızın bulunduğu ve kimlik yerine geçen ve üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu belgenin olması
  • PTT veya hizmeti sağlayıcı firmalardan temin edilmesi gereken e-imza başvuru formunun bulunması
  • Kurumsal e-imza başvurularında imza sirkülerinin bulunması

Yukarıda belirtilen belgeler şahıs ve kurumsal olarak belirlenen ve istenen belgelerdir. Bunun beraberinde e-imza başvuru öncesinde kimlik kontrollerinin de yapıldığı bilinmektedir.

İlk Defa E-İmza Almak

İlk defa E-imza almak için dikkate alınan ve araştırılan konular yetkili sistemler açısından da inceleneceği için dikkatli ve doğru şekilde yapılması gereklidir. İlk kez elektronik imza almak için uygulanması gereken adımlar şu şekilde sıralanır.

  • Başvuru e-postasının gönderilmesini sağlama
  • Kişilerin e-imzabaşvuru sürecini tamamlaması
  • Nitelikli ElektronikSertifikaların teslimatını gerçekleştiren hizmet sağlayıcılar ile işbirliği içinde olma
  • Faturalandırma sürecinin tamamlanması

Yukarıda belirtilen adımlar ön başvuru kapsamında ilk kez NES başvurusu yapmak isteyen kişilerin kurumlarca doldurulmak istenen evraklarının sıralamasıdır. Bunun beraberinde güvenli bir şekilde kullanacağınız sistemi öğrenebilmek ve doğru şekilde tamamlanması adına gerekli olduğu bilinmektedir.

E-İmza Sorgulama

E-imza sorgulama konusunda kullanılan güvenli e-devlet sistemi öne çıkmaktadır. Bu sistem üzerinden giriş bilgilerinizle birlikte sorgulama yapmanız mümkün olup hizmet sağlayıcı firmanın sitesinden de yapabilmeniz mümkündür. Bunun beraberinde alınan elektronik imzaların oluşturulma süresi sonrasında kişiye teslim süresi de 3 gün olarak bilinmekte olup en yakın PTT şubesine teslim edildiği bilinmektedir. Aynı şekilde belirtilen iş yeri adresinize de yönlendirilmesi mümkündür. Güvenli ıslak imza şeklinde kullanacağınız bu sistemler hem teknoloji çağının gerekliliği hem de güvenli tarafı olarak bilinmektedir. Bu yüzden kullanılması gerekli olan ve iş alanında kullanılması tavsiye edilen garantili, inkâr edilemez ve 3.cü şahısların kullanamayacağı özellikler barındırdığı bilinir.

Yorum yapın