E-İmzanın Yararları ve Önemi

E-imzanın yararları ve önemi açısından birçok durumda kullanılabilen sistem olduğunu belirtmekte fayda vardır. Son derece güvenli iş yapabilme süreçlerinde kullanılmakta olan ıslak imzaların elektronik şekilde uygulanması doğrultusunda kişiye özgü kullanımın herhangi şekilde değiştirilmesi, silinmesi, yenilenmesi, inkâr edilmesi mümkün olmamaktadır. Bunun beraberinde garantili doküman imzalama işlemlerinin hızla sağlanabilmesi de mümkündür. Birçok yerde kullanılan elektronik imzalar önemli faydalar sunmaktadır. Bu faydalar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Şirketlerin imza süreçleri konusunda mevcutta harcanan 3 günlük sürenin 1 saate inmesi
 • İş dünyasında kullanılması
 • İş gücü maliyet ve zaman avantajı sağlıyor olması
 • Çevreyi koruması
 • Güvenli hizmet kalitesi sunuyor olması
 • Araştırma kapsamında kullanılan e-imza geçiş sürecinin önemli referans sistemlerinde kullanılması
 • Kişiye özgü olması garanti verici işlem sunması
 • İnkâr edilememesi, silinememesi, değiştirilememesi

Yukarıda belirtilen maddeler e-imzanın faydaları ve önemi şeklinde bilinmektedir. Bu yüzden de çok yönlü avantajlar sağlayan bir sistem olmasından dolayı güvenli elektronik ortamlarda kullanılabildiği bilinmektedir.

Bireysel E-İmza İçin Gerekli Belgeler

Bireysel e-imza için gerekli belgeler yönünden belirtilen evrakların eksiksiz olması gerektiği gibi başvuru sürecinde tamamlanması gereken formun eksiksiz doldurulma şartı bulunmaktadır. Bireysel elektronik imza açısından istenen evrak listesi ise şu şekilde sıralanır.

 • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formunun bulunması
 • Başvuruyu yapan kişinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı kimlik belgesi, ehliyet belgesi veya pasaportunun fotoğraflı şekilde bulunan aslı

Kurumsal E-İmza İçin Gerekli Belgeler

 

Kurumsal e-imza için gereken belgeler yönünden kullanıcıların istenilen sertifikaya sahip olabilmesi için bazı belgelerin bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu belgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 

 • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formunun bulunması
 • İmza sirkülerine ait fotokopinin bulunması
 • Ticaret Sicil Memurluklarından alınacak son 6 aya ait faaliyet belgesinin aslının bulunuyor olması
 • Başvuruyu yapan kişinin T.C. kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı, ehliyet belgesi ya da pasaportu gibi belgelerde fotoğraflı şekli belgenin asıllarının bulunuyor olması

Yukarıda sıralanan maddeler kurumsal başvurularda istenen belgeler olup güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlayan elektronik ortamlara giriş konusunda ön hazırlı süreci sayılmaktadır.

Online E-İmza Alma

Online E-imza alma konusunda kişiler online sistemlerden de faydalanabilmektedir. İşlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan www.emikro.com.tr adresine giriş yapılması gereklidir. burada bulunan online başvuru formuna tıklanarak doldurulması gereklidir. Ardından satın almak istediğiniz e-imza paketlerine bakarak istenilen pakete yönelik ödeme yapılması gerekmektedir. Beraberinde online de başvuru formu alanında kimlik doğrulaması yapılarak kurulum işlemine geçilmektedir. Böylelikle e-imza sertifikası alıcı kişiye mikro yöntem sayesinde ulaştırılmaktadır. Belirtilen bu uygulama herkesin kullanabileceği sistem olup oldukça güvenli şekilde ilerlemektedir. Bu yüzden kişilerin e-imza sahibi olmak istemesi durumunda online şekilde de alabileceği bilinmektedir.

E-İmzayı Alabilecek Kişiler

E-imzayı alabilecek kişiler konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. 18 yaşını geçmiş reşit olan her bireyin elektronik imzaya sahip olması mümkün olup hem hizmet sağlayıcı firma hem de online işlemlerden başvuru yapıp kimlik kontrolünden geçerek işlemlerini tamamlaması mümkündür. Son derece güvenli ve pek çok alanda kullanılan e-imza sisteminden herkes faydalanabilir. Yabancı vatandaşlar Türkiye’de en çok 1 yıllık süreyle e-imza uygulamasından yararlanırken T.C vatandaşları 3 yıla kadar faydalanabilmektedir. Mutlak suretle kullanılabilen bu sistem mevcutta kullanılan e-imzanın süresinin dolması beraberinde yenilebilen özellikte sunmaktadır. Aynı şekilde kilit çözme veya pin değişim işlemlerinin yapılabilmesi de mümkündür. e-devlet sisteminde de kullanılan bu sistemler en güvenilir ıslak imza uygulamalarıdır.

 

 

 

Yorum yapın