ENGELLERİ BERABER AŞMAK

Sağlıklı olmak hayatın daha kaliteli şekilde devam etmesi için büyük önem arz etmektedir. Hem bedenen hem de zihnen engeli bulunmayan kişiler hayatı daha fazla kontrol edebilme imkanına sahiptir. Bu düşünce geçtiğimiz yıllarda her ne kadar etkin bir görüş olarak kullanılıyor olsa da günümüz dünyasında bu durum hemen her kesimden insanın katkısı sayesinde neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır. Artık farklı engellere sahip olan engelli kardeşlerimiz de diğer insanlar gibi istedikleri ortamlarda bulunma ve faaliyet gösterme hakkına sahiptir.

engelliler
Hayat engelliler için farklı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Sırf sakat olduğu için çalışmak zorunda olan bir bireyin tüm hakları kısıtlanmaktadır. Halbuki bu durum onların daha çok asosyal olmasına ve toplumdan dışlanmasına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünya genelinde her on kişiden biri engellidir.
Engeller sadece doğuştan gelmez. Yaşanılan bir kaza ya da hastalık sebebi ile de kişiler bazen bedensel bazen de zihinsel yeteneklerini kaybedebilirler. Bu kişiler özel eğitimler almalıdır. İçlerinde bulunan cevherler işlenerek her biri mücevher haline getirilmelidir. Belki de her birinin içinde bir sanatçı vardır. Sosyal hayata tutunmak için engelliler evleniyor. Bu durum farklı zorlukları da beraberinde getiriyor olmasına karşın birbirini tamamlayıcı nitelikteki engelleri bulunan kişilerin sağlıklı birliktelikler yürütmesi de mümkündür.
Bedensel engelliler son dönemde birçok spor müsabakasında da elde ettikleri başarılar ile göz doldurmaktadır. Onlar için sadece özel günlerde adımlar atmak yeteri değildir. Hayatın her alanında onlara hayatı kolaylaştırıcı etkenler sunulmalıdır. Kaldırımlarda tekerlekli sandalye yolu veya kabartmalı yollar düzenlenmelidir. Hayatı daha düzenli hale getirmek herkese eşit hakları sunmaktan geçmektedir. Kısa zaman içerisinde atılacak adımlar sayesinde hayatın zorluklarını güzellik ve eğlence anlamına getirmek mümkün olacaktır.

Yorum yapın