ONLARI ANLAMAK

Hayat şartları herkes için aynı imkanları sunmamaktadır. Maddi manevi bedensel ve zihinsel engelleri bulunan kişiler hayatın her alanında bulunmaktadır. Birbirinden farklı insanlar sahip oldukları sağlıklı yaşantılarının kıymetini bilmeden isyan etmektedir. Halbuki dünyanın en zengin insanı dahi olunsa bedensel veya zihinsel engeller var ise farklı sıkıntıları da beraberinde gelecektir.
engellilersitesi
Engelli kişiler hayata daha aktif şekilde katılmak için sağlıklı insanların yardımına ihtiyaç duymaktadır. Sakat ve sağlıklı olarak bir ayırım yapmak hem insani değildir hem de hukuka aykırıdır. İnsan hakları evrensel bildirgesinde de yer aldığı üzere her insan sadece insan olduğu için temel haklara sahiptir.
Günümüz dünyasında bu engeller aşılmaya başlanmıştır. Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında geçen süre engelliler haftası olarak kutlanmaktadır. Bu süre içerisinde birçok gösteri ve eğlence düzenlenmekte ve farklı engellere sahip kişilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekilmektedir. Hayatın getirdiği zorluklara karşı engelleri aşmak konusunda farklı adımlar atılmalıdır.

Toplu taşıma araçlarında engellilere ait bölümler oluşturulmalı yaya yollarında özel bir alan tahsis edilmelidir. Görme engelliler için açılan okullarda daha aktif eğitim verilmeli zihinsel engellilerin eğitimlerine ise daha çok dikkat edilmelidir. Bilinen bir gerçek vardır ki vücudun herhangi bir yerinde etki gösteren engeller bir başka bölümde farklılık olarak ön plana çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı içlerindeki cevheri bulmak ve işlemek gerekmektedir.

Birbirinden farklı alanlarda her yıl milyonlarca kişi ya engelli olarak doğmakta ya da hastalıklar veya kazalar sebebi ile engelli haline gelmektedir. Bu durum her ne kadar vahim gibi görülse de hayatın gerçeğidir. Bilinen her yol onlar için bir ışık olacaktır. Sadece belirli gün ve haftalarda onlara yardımcı olmak yerine hayatın her alanında onları anlamak gerekmektedir.

Yorum yapın