Engelli Emeklilik Rehberi

Engelli Emeklilik Rehberi

Engelli emeklilik başvurusu, pek çok engelli arkadaşımızın özellikle son dönemlerde merak ettiği konulardan biridir. Hem engelli emeklilik başvurusu ile ilgili merak edilen konular, hem de başvuru yöntemleri ile ilgili merak edilen diğer seçenekler çıkıyor karşımıza. Bu yüzden şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılır sorusu üzerine, söyleyecek pek çok sözümüz var. Emeklilik için çok çabalıyor, çok çalışıyor ve üzerine gerçekten ekstra zamanlar harcıyor iseniz (en azından yeni bilgileri öğrenmek için ve bu yöntemleri anlamak için), size dair büyük bir kaynak gerekmekte. Biz de sitemiz üzerinde elimizden geldiğince gerçek ve doğru bilgileri, güncel olarak karşınıza çıkarmak istiyoruz bu yüzden. Engelli emeklisi olmak için pek çok farklı yöntem var malumunuz. Bu yöntemler dâhilinde kişilerin beklentileri büyüyor ve çok daha farklı, alternatif bir çözüm üzerinde kendine yeni bir seçenek sağlamak istiyorlar. Hal böyle olunca, engelli emeklilik başvurusu yapmanın gerçekten kolay olduğunu görüyoruz. Ama tabi bazı kıstaslar da yok değil. Peki ama nedir bu kıstaslar? Detaylar halinde hepsini inceleyeceğiz. Yüzde 40 engelli hakları ve bu hakların nasıl alınacağı, ne şekilde kullanılacağı gibi merak edilen konuları da sitemiz üzerinden rahatlıkla inceleyebilir ve takip edebilirsiniz. Malumunuz sürekli yeni torba yasalar çıkıyor ve emeklilik hakları ile ilgili her zaman çok daha farklı ve yoğun çözümler üzerinde duruluyor. 40 engelli hakları olarak aranılan bu listeyi, detaylı olarak sunmak istiyoruz sizler için.

SSK Mensubu engellinin emekliliği

 Ssk mensubu engellinin emekliliği ile ilgili olarak karşımıza çıkarılan ve büyüyen, özellikle liste şeklinde sürekli revize edilen çalışmalar var. Engelli emeklilik başvurusu için gerekli evraklar da bu konuda çıkıyor karşımıza ki, daha doğru ve sağlıklı bir başvuru yapabilelim. Yapılan çalışmalarda, sağlık kurulu raporlarına göre %40 engel oranı olan bireyler, daha erken tarihlerde emekli olabiliyor. Sgk emekliliği başlangıç tarihi ya da bitiş tarihi ile ilgili iki kritik tarih çıkıyor karşımıza. 1 Ekim 2008 tarihinin öncesi ve sonrası olarak görebileceğimiz bu seçenekler, gerçekten farklı yapılar ve şartlar çıkarıyor karşımıza.  Aşağıda verdiğimiz tabloya göz atarsanız, emeklilik raporları ve tarih öncesi ve sonrası ile ilgili ne gibi değişiklerin olduğunu çok rahat görebilirsiniz.

Engelli emeklilik tablosu
Engelli emeklilik tablosu

1 Ekim 2008 tarihinden önce ssk mensubu olmuş engelliler için, ssk emeklilik müracatı biraz farklı işliyor. Vergi indirimi belgesi ve diğer bir adı ile sakatlık indirimi almaları gereken bu kişiler, bu belge olmadan emekli olamıyor. Vergi indirimi belgesini almak için, işten ayrılmanız değil, bir iş yerinde hali hazırda faal olarak çalışıyor olmanız çok önemlidir. Ekim 2008 tarihinden önce işe girmiş iseniz, kesinlikle bu ayrıntıya dikkat etmenizi öneriyoruz. Engelli emeklilik için gerekli olan evraklar konusuna gelince, aşağıda yer alan belgeler oldukça önemli olacaktır;

 • Emeklilik tahsis ve talep formu
 • Nüfus idaresinden vukuatlı nüfus örneği
 • 2 fotoğraf
 • Sigortalı hesap fişi

Bağ-kur mensubu engellinin emekliliği

Bağ-kur mensubu engellinin emekliliği konusunda, SSK’lı emeklilere göre durum biraz daha farklı işlemektedir. 4/B olarak özürlü – engelli oldukları için SSK’lılar kadar erken emekli olabilmek için, yeni güncellemeler getiriliyor. İlk sigortalı olduğu tarihten önce malüllük aylığı bağlanmayanlar için (şayet %60 ve daha fazla malullük) yeni getirilen yasa çerçevesince (2008 ve sonrasında), belirli şartları karşılarlar ise 4B kapsamında emekli olabiliyor. Bu konuda gerekli olan şartlar ise aşağıda yer aldığı gibi oluyor.

“Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının; a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün, b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.”

Engelli memurun emekliliği

Engelli memurun emekliliği konusunda, yeni güncellemeler ve çalışmalar sürekli yenileniyor ve büyüyor. Engelli memur emekliliği ile ilgili olarak, durumu soru ve cevaplar ile ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu konuda ise aşağıda yer alan soru ve cevaplar dahilinde, durumu çok daha etkin bir şekilde açıklayabilir ve ön plana çıkarabiliriz.

 

 • %78 görme engelli bir insan kaç yılında emekli olur?
  1. Eğer önemli tarih olan 1 Ekim 2008 tarihinden önce işe giriş yaptıysanız, 15 hizmet yılı sonlarına doğru faal olarak çalışırken emeklilik başvurusu yapmanız gerekiyor.
 • İlgili sağlık birimlerinden alınacak olan sağlık kurulu raporları, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca incelenmektedir. Bu raporlar neticesinde çalışma gücündeki kayıp oranı; – % 50 – % 59 arasında olması durumunda en az 16 yıl,
  – % 40 – % 49 arasında olması durumunda en az 18 yıl,

 

 • Göreve başladıktan sonra malul olduysanız;
  böyle bir durum oldu ise, söz konusu durumla ilgili olarak SGK tarafından bir inceleme yapılması gerekiyor. Sağlık kurulunun yaptığı incelemelerden sonra engelli memurun emekli olma durumu, 10 yıllık hizmet sonrası emekli olabiliyor.

 Bunun dışında, genelde engelli memurun emekliliği konusunda çeşitli ihtiyaçlar ve gereklilikler düşünülerek, kişiye göre bilgi verilmesi çok daha doğru olacaktır.

Yorum yapın