Görme engellilere nasıl yardımcı olabiliriz?

Görme engellilere yardımcı olmak isteyen ama neyi nasıl yapması gerektiğini bilmeyen birçok vatandaşımız vardır. İşte şimdi biz de bu konuda bir takım tavsiyelerimizi sıralayacağız.

* Yürüme esnasında engelli bireyin koluna girmeyin. Bırakın engelli birey sizin kolunuzda olsun. Böylelikle yüksek yerlere çıkışta ve basamaklarda sizin gerinizden gelmesi takılmasını engeller ve siz de konuşarak ikaz etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca yine gerinizde olması durumunda yüksek basamaklardan inme esnasında tırabzandan destek alabilir.

* Engelli bireyle konuşurken kesinlikle ismini kullanın çünkü göremediği için kendisiyle konuştuğunuzu anlayamayabilir. Sanıldığının aksine görmek, bakmak, körlük gibi söylemler görme engelli bireyle de konuşurken kullanılabilir.

* Yardımcı olduktan sonra giderken, “Görüşmek üzere” diyerek gittiğinizi belirtin.
* Bir görme engellinin adres tarifi istemesi durumunda net ve anlaşılması güç olmayan bir şekilde açıklamaya çalışın. Kesinlikle ve kesinlikle uzak mesafeden bağırıp tarif etmeyin. Bu durum oldukça kırıcı olarak algılanabilir. Ayrıca birçok tehlikeye de davetiye çıkartabilir. Eğer gidebiliyorsanız, yanına gidemiyorsanız mümkün olduğunca yakınına giderek iletişim kurun.

* Eğer bir toplu taşıma aracı bekliyorsa, uygun bir dille beklediği aracı sorun ve yardım etmenizi isteyip istemediğine göre hareket edin. Oldu ya sizin aracınız, onunkinden önce gelirse sözlü olarak gitmekte olduğunuzu anlatın ve yardımcı olması için birine ricada bulunun.

* Pencere ve kapıların ya kapalı ya da açık olması önemlidir. Aralık bırakırsanız tehlikeli olabilir.

* Daha önce girmediği ve yabancı olduğu bir oda ya da mekana girdiğinizde kesinlikle ortada bekletmeyin. Oturabileceği bir yere götürün ve işinizi sonra halledin.
* Yemek esnasında nerede hangi yemeğin olduğunu detaylı olarak belirtmeniz büyük bir incelik olacaktır. Ayrıca, et, balık, tavuk gibi yiyecekleri kesmek ve bölmek için yardımcı olmanızı isteyip istemediğini sorun.
* Eğer bir görme engelliyi misafir ediyorsanız ilk etapta kullanacağı lavabo, tuvalet, banyo, elbise dolabı, pencere, elektrik prizi ve ışık açma anahtarının yerini birebir olarak gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir