Tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmeliyiz

Tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmeliyiz

Manuel tekerlekli sandalye almadan önce okuyunuz

  • Alınacak tekerlekli sandalye hafif olmalı
  • Tekerlekli sandalye refakatçi tarafından kullanılacaksa refakatçi freni olmalı
  • Kişi tek başına tekerlekli sandalyeyi kullanma becerisine sahipse “aktif sandalyeler” tercih edilmeli
  • Tekerlekli sandalyede oturacak kişinin beden hakimiyeti yoksa alınacak sandalyede baş boyun desteği ve bel kemeri olmalı

tekerlekli-san

Her engellinin / hastanın farklı hareket kabiliyeti, farklı ihtiyaçları olduğundan paket program halinde şu özelliklerdeki tekerlekli sandalye iyi sandalyedir diyemiyoruz. Bu nedenle şu cümleyi kurmamız en doğru olanıdır. Sizin ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan tekerlekli sandalye en iyi sandalyedir.

Örnek vermemiz gerekirse, el ve kol becerisi tam olan kolları güçlü olan kişiler için aktif sandalye diye tabir edilen tekerlekli sandalyeler en uygun sandalyedir. Zira bu sandalyelerin hem hareket kabiliyeti fazladır hem de engelli ve hastanın transfer işlemini kolaylaştırıcı şekilde imal edilmiştir. Fakat el ve kol becerilerini tam kullanamayan kişiler aktif sandalye alırsa aktif sandalyelerde olmayan kolçak (kol dayama yeri) nedeniyle hasta sandalye üzerinde çok yorulur.

Bununla birlikte eğer alacağınız tekerlekli sandalyeyi sürekli bir yerden bir yere taşıyacaksanız mutlaka katlanabilen tekerlekli sandalyeleri tercih etmelisiniz.

Başka bir dikkat edilecek husus ise tekerlekli sandalyenin tekerlerinin şişme veya dolgu olması. Eğer sandalyeyi dışarda kullanacaksanız tekerlerin mutlaka ama mutlaka şişme olmasına dikkat edin. Zira dolgu tekerler çok fazla sarsıntıya neden olduğunda hasta ve engelliyi yorar.

KAYNAK: http://tekerleklisandalyedukkani.com/

Tekerlekli sandalye alırken nelere dikkat etmeliyiz” üzerine 2 yorum

  1. Geri izleme: İkinci El Akülü Sandalye Alırken Dikkat Edilmesi
  2. Geri izleme: Tekerlekli Ve Akülü Sandalye Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yorum yapın